všetky novinkyNovinkyUkrajina a XMtrade®/PXS majú za sebou prvú aukciu na dennom trhu s elektrinou

2. 7. 2019

Proces liberalizácie trhu s elektrinou na Ukrajine zaznamenal ďalší historický míľnik. Premiérová aukcia na dennom trhu s elektrinou dopadla úspešne aj vďaka spoločnosti sféra, a.s. Pre tamojšieho operátora trhu sme vyvinuli informačný systém XMtrade®/PXS. Na implementácii obchodnej platformy pracovali naši experti od konca minulého roka.

Denný trh s elektrinou na Ukrajine zažil krst ohňom 30. júna 2019. Uskutočnila sa historicky prvá „day ahead“ aukcia na nákup a predaj elektriny pre nasledujúci obchodný deň - 1. júl 2019. Zúčastnilo sa jej až 192 subjektov.

„Najväčšou výzvou pre nás bolo spustiť obchodovanie v nedostatočne pripravenom prostredí," uviedol Libor Láznička, riaditeľ úseku vývoja sféra, a.s. „Operátor trhu získal licenciu len necelé dva týždne pred spustením. Vo veľmi krátkom čase musel uzatvoriť zmluvy so všetkými účastníkmi trhu. Pravidlá trhu boli schválené regulátorom na poslednú chvíľu, šesť dní pred prvou aukciou. Maximálne ceny, ktoré v nich zaviedol, stanovil nakoniec neštandardne pre denné a nočné pásma samostatne. Systém prevádzkovateľa prenosovej sústavy nepripravil funkčné rozhrania pre výmenu dát. Napriek meniacemu sa prostrediu sme spoločne s operátorom trhu denný a vnútrodenný trh úspešne uviedli do života," skonštatoval Libor Láznička.

Výsledky prvej aukcie

V hlavnej obchodnej zóne sa predalo takmer 151 000 MWh elektriny. V druhej zóne Burštýnskeho ostrova sa zobchodovalo viac ako 9 400 MWh elektriny. Pre porovnanie, na Ukrajine sa v rámci prvej aukcie predalo 15-násobne viac elektriny ako pre ten istý obchodný deň na Slovensku. V rámci denného trhu s elektrinou je u nás registrovaných celkovo 57 subjektov.

Denný trh predstavuje transparentný spôsob obchodovania s elektrinou. Jedným z dôležitých výstupov začiatku obchodovania na Ukrajine je preto aj priemerná spotová cena. Na základe zverejnených údajov operátora sa v hlavnej obchodnej zóne vygenerovala hodnota v prepočte 53,62 EUR/MWh. V prípade druhej zóny Burštýnskeho ostrova sa elektrina predávala za 59,74 EUR/MWh.

Zmluva medzi spoločnosťami sféra, a.s., a ENERGORYNOK na dodávku XMtrade®/PXS bola podpísaná 10. októbra 2018. Kontrakt na Ukrajine zastrešuje aj technickú podporu informačného systému v režime 24x7 počas obdobia 3 rokov. Obdobný systém úspešne prevádzkujeme už jedenásty rok aj u slovenského organizátora trhu OKTE, a.s.

Predchádzajúce novinky

Registrácia sféry do Programu pilotného procesu T-AI
24. 6. 2019

                                             Spoločnosť sféra, a.s., sa 17.6.2019 stala účastníkom pilotného programu na overenie etického prístupu v rozvoji Umelej Inteligencie Trustworthy-AI pripraveného expertnou skupinou pri Európskej komisii (High-l...

Virtuálna realita – revolúcia v zaškoľovaní zamestnancov
13. 6. 2019

19. ročník Národného fóra údržby (NFÚ) sa niesol v znamení nových trendov a technológií v oblasti údržby pod generálnym partnerstvom spoločnosti SFÉRA, a.s. V rámci našej účasti sme prezentovali  vzdelávanie zamestnancov pomocou virtuálnej reality. Virtu...

Konferencia TRH S PLYNOM 2019 vrátila zemný plyn do centra diania
6. 6. 2019

Experti zo Slovenska, Česka, Poľska i Rakúska sa stretli v dňoch 27. – 28. mája 2019 v Hoteli pod Lipou na konferencii TRH S PLYNOM 2019. Spoločne diskutovali o aktuálnych témach, ktoré rezonujú v slovenskom a európskom plynárenstve, a o perspektívach do ...


Vyberte si z našich produktov

 

Služby
Virtuálna realita
Spracovanie grafických dát
Predaj a inštalácia softvéru
Predaj a inštalácia hardvéru
Akreditované certifikačné služby
Vedenie podvojného účtovníctva, mzdovej a personálnej agendy
Riešenia
Obchodovanie s energiami
Elektroenergetický dispečing
Správa a údržba majetku
Správa životného cyklu zariadení
Správa technologických rozvodov
Vyhradené technické zariadenia
Správa technickej dokumentácie
Správa a údržba cestnej siete
Projektovanie energetických rozvodov
Mapové diela
Referencie
Technické informačné systémy
Obchodné informačné systémy pre energetiku
Poradenstvo a analýzy v energetike
Grafické aplikácie a GIS
Mestské informačné systémy
Kartografia
CAD
Odborné portály
Semináre sféra
Legislatívne povinnosti
ENERGOKLUB®
ENERGOFÓRUM®