všetky novinkyNovinkySpoločný energetický trh SR, ČR a Maďarska sa onedlho rozšíri o Rumunsko

Vyhne 16. októbra (TASR) - Slovensko, Česká republika a Maďarsko budú mať čoskoro prepojený krátkodobý trh s elektrickou energiou a obchodovanie metódou tzv. market couplingu aj s Rumunskom. Projekt 4M Market Coupling (4M MC) by mal byť podľa Juraja Šedivého zo spoločnosti OKTE (Organizátor krátkodobého trhu s elektrinou) spustený už o niekoľko týždňov.
"V súčasnosti aj podľa projektového tímu je predpokladaný termín spustenia 19. novembra 2014, teda za necelé tri týždne," podotkol na dnešnej odbornej konferencii Energofórum vo Vyhniach Šedivý. Tento termín musia podľa jeho slov jednak potvrdiť všetky strany, ktoré ho implementujú, no zároveň je k tomu potrebné schválenie národnými regulačnými úradmi a aj úspešné absolvovanie testov.
Projekt prepojenia krátkodobého trhu s elektrickou energiou s Rumunskom bol podľa Šedivého oficiálne spustený koncom februára. Predtým prebiehala technická diskusia, systémové nastavenia, a tiež prebehli analýzy, aký to bude mať dosah. "Po týchto analýzach sme sa rozhodli, že pripojíme rumunskú obchodnú oblasť, keďže spĺňali všetky tieto požiadavky," dodal.
Prístupové rokovania spolu s Rumunskom začalo aj Poľsko. "Avšak technické analýzy preukázali, že ich nastavenie systému neumožňuje rýchlu a promptnú implementáciu market couplingu, a teda sa rozhodli zotrvať v štatúte pozorovateľa do času, kým sa neprepoja regióny v strednej Európe," vysvetlil Šedivý.

/Zdroj: TASR/


Vyberte si z našich produktov

 

Služby
Virtuálna realita
Spracovanie grafických dát
Predaj a inštalácia softvéru
Predaj a inštalácia hardvéru
Akreditované certifikačné služby
Vedenie podvojného účtovníctva, mzdovej a personálnej agendy
Riešenia
Obchodovanie s energiami
Elektroenergetický dispečing
Správa a údržba majetku
Správa životného cyklu zariadení
Správa technologických rozvodov
Vyhradené technické zariadenia
Správa technickej dokumentácie
Správa a údržba cestnej siete
Projektovanie energetických rozvodov
Mapové diela
Referencie
Technické informačné systémy
Obchodné informačné systémy pre energetiku
Poradenstvo a analýzy v energetike
Grafické aplikácie a GIS
Mestské informačné systémy
Kartografia
CAD
Odborné portály
Semináre sféra
Legislatívne povinnosti
ENERGOKLUB®
ENERGOFÓRUM®