všetky novinkyNovinkyPlynofikované Slovensko čaká boom výstavby biometánových staníc

Demänovská Dolina 28. mája (TASR) - Prezident Asociácie pre využitie obnoviteľných a alternatívnych zdrojov Filip Urban vyslovil počas konferencie Energofórum 2013 - plyn presvedčenie, že vo vysokej miere plynofikované Slovensko čaká v blízkej budúcnosti boom výstavby biometánových staníc.
"Výroba nášho slovenského tzv. zeleného plynu je jedinečnou príležitosťou konsolidácie verejného dlhu, tvorby pracovných miest, plnenia záväzkov SR vyplývajúcich z členstva v európskych spoločenstvách, ale aj znižovania energetickej závislosti od dovozu zemného plynu. Naša krajina má potenciál nahradiť týmto spôsobom minimálne desatinu jeho spotreby," vysvetlil Urban pre TASR.
Budovanie biometánových staníc môže podľa neho spätne pomôcť agrosektoru. "Farmár sa tak stane plynárom a bude môcť zmysluplne spracovať všetko, čo môže vyrásť aj na doteraz neobhospodarovanej pôde, od pokosenej trávy až po repu či kukuricu. Zatiaľ je biometán drahší ako zemný plyn, ale aj v tomto prípade platí stará pravda o lacných veciach, ktoré nás v konečnom dôsledku vyjdú oveľa drahšie," prízvukoval.
Ako neprekonateľnú prekážku nevidí ani predpokladané značné investičné náklady na úrovni 8 miliónov eur na výstavbu jednej biometánovej stanice. "Voľných zdrojov je dosť či už v súkromnom sektore alebo v podporných fondoch. Finančná kríza znehodnocuje nasporené peniaze a zdravý pud sebazáchovy velí rozumne ich nejakým spôsobom investovať a dlhodobo zhodnocovať," dodal Urban.

/Zdroj:TASR/


Vyberte si z našich produktov

 

Služby
Virtuálna realita
Spracovanie grafických dát
Predaj a inštalácia softvéru
Predaj a inštalácia hardvéru
Akreditované certifikačné služby
Vedenie podvojného účtovníctva, mzdovej a personálnej agendy
Riešenia
Obchodovanie s energiami
Elektroenergetický dispečing
Správa a údržba majetku
Správa životného cyklu zariadení
Správa technologických rozvodov
Vyhradené technické zariadenia
Správa technickej dokumentácie
Správa a údržba cestnej siete
Projektovanie energetických rozvodov
Mapové diela
Referencie
Technické informačné systémy
Obchodné informačné systémy pre energetiku
Poradenstvo a analýzy v energetike
Grafické aplikácie a GIS
Mestské informačné systémy
Kartografia
CAD
Odborné portály
Semináre sféra
Legislatívne povinnosti
ENERGOKLUB®
ENERGOFÓRUM®