všetky novinkyNovinkyČo je nefunkčné na reforme trhu s elektrinou na Ukrajine?

Problémy elektro-energetického sektora Ukrajiny sú v podstate stále rovnaké ako na začiatku 2000-tych rokov. Napriek deklarovanému spusteniu nového trhu v júli minulého roka sektor ako celok, de facto stále funguje podľa starých pravidiel.

Liberalizovaný trh nebol pripravený na spustenie, napriek tomu, že západní partneri a organizácie zásadne podporili Ukrajinu pri implementácií energetickej reformy. Podmienky na plnohodnotné spustenie trhu neboli splnené: vyrovnanie dlhov, formovanie trhových cien, ponechanie niektorých krížových dotácií, zavedenie možnosti odpojenia dlžných spotrebiteľov vrátane štátnych spoločnosti; na postačujúcej úrovni nebol dostatočne pripravený právny rámec a infraštruktúra. Tieto argumenty presvedčili dokonca aj západných partnerov, aby spustenie trhu bolo odložené, ale politické rozhodnutie bolo nezvratné.

Boli prijaté nepopulárne rozhodnutia: povinnosť PSO (opatrenie vo verejnom hospodárskom záujme), ktorá prinútila najväčšie spoločnosti vyrábajúce 60% všetkého objemu elektriny na Ukrajine, predávať elektrickú energiu ostatným účastníkom trhu za veľmi nízku cenu; na hlavných segmentoch trhu (dennom a vnútrodennom trhu) boli stanovené cenové obmedzenia, ktoré nie vždy pokrývajú náklady na generáciu elektrickej energie, taktiež ide aj o umelé obmedzenie ceny za odchýlky. Všetky tieto faktory viedli k neustálemu a výraznému prebytku elektriny na trhu, čo prispelo k nižším cenám na dennom a vnútrodennom trhu, zníženiu objemu výroby elektriny a vzniku manipulácií na trhu.

V článku sa uvádza, že fungovaniu trhu bráni aj monopol trhových hráčov v dvoch obchodných zónach. Napríklad, v zóne Burštynského energetického ostrova (západná časť Ukrajiny) spoločnosť Zakhidenergo, ktorá je najväčším výrobcom, blokovala import elektriny zo susedných krajín tým, že vykúpila cezhraničné kapacity bez ich následného využitia.

Autor Oleksii Gvarishivili, obchodný riaditeľ našej ukrajinskej dcérskej spoločnosti, SferaService LTd., navrhuje nasledujúce riešenia na normalizáciu fungovania trhu:

Celý článok dostupný na: Ukrajinska Energetika

 


Vyberte si z našich produktov

 

Služby
Poradenstvo a analýzy v energetike
Virtuálna realita
Spracovanie grafických dát
Predaj a inštalácia softvéru
Predaj a inštalácia hardvéru
Akreditované certifikačné služby
Vedenie podvojného účtovníctva, mzdovej a personálnej agendy
Riešenia
Obchodovanie s energiami
Elektroenergetický dispečing
Správa a údržba majetku
Správa životného cyklu zariadení
Správa technologických rozvodov
Vyhradené technické zariadenia
Správa technickej dokumentácie
Správa a údržba cestnej siete
Projektovanie energetických rozvodov
Mapové diela
Referencie
Technické informačné systémy
Obchodné informačné systémy pre energetiku
Poradenstvo a analýzy v energetike
Grafické aplikácie a GIS
Mestské informačné systémy
Kartografia
CAD
Odborné portály
Semináre sféra
Legislatívne povinnosti
ENERGOKLUB®
ENERGOFÓRUM®
 

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, pomocou ktorých vylepšujeme naše služby. Viac informácií OK