všetky novinkyNovinkyČesko, Slovensko a Maďarsko spájajú svoj trh s elektrinou

Praha 29. septembra (TASR) - Jednotný jednodňový trh s elektrinou medzi Českou republikou a Slovenskom, ktorý funguje od septembra 2009, bude do konca júna 2012 rozšírený aj o Maďarsko. Stredoeurópsky región sa tak posunie bližšie k cieľu Európskej únie, ktorým je vytvorenie spoločného celoeurópskeho trhu v roku 2014, konštatujú dnes české Hospodářské noviny.
      Budúci rok by však mohla integrácia pokročiť ešte ďalej. "Okrem prepojenia českého, slovenského a maďarského trhu sa do konca roku 2012 budeme snažiť o súbežné prepojenie s regiónom západnej a severnej Európy," povedal novinám riaditeľ sekcie zahraničnej spolupráce spoločnosti ČEPS Jiří Strnad.
      Po zjednotení trhov, tzv. market-couplingu, nebudú obchodníci nútení nakupovať na dennom trhu spoločne s elektrinou aj cezhraničnú prenosovú kapacitu. Tá sa potom už nepredáva v aukciách a je prideľovaná priamo energetickým burzám.
      Zjednotenie trhov nielenže zjednoduší cezhraničné obchodovanie, ale tiež výrazne pomôže zvýšiť likviditu energetických búrz, na ktorých sa obchoduje s dennou elektrinou.
      "Už prvý mesiac po zjednotení českého a slovenského trhu sa množstvo predanej elektriny zdvojnásobilo," uviedol Igor Chemišinec, člen predstavenstva spoločnosti OTE (Organizátor trhu s elektrinou).
      V ideálnom prípade vedie spojovanie trhov aj k zjednoteniu cien elektriny. Tak to napríklad funguje medzi Českom a Slovenskom, kde sa ceny elektriny líšia len niekoľko hodín v roku. S Maďarskom to ale také jednoduché nebude. Problémom je nedostatočná prenosová kapacita na slovensko-maďarských hraniciach.
      Podobný problém môže nastať aj pri celoeurópskom market-couplingu. "Bez drôtov elektrinu jednoducho neprenesiete," vysvetľuje Strnad. "V prípade obchodného prepojenia a nedostatku prenosových kapacít tak budú vznikať zóny s rozdielnymi cenami," dodal.

Zdroj: TASR, september 2011


Vyberte si z našich produktov

 

Služby
Virtuálna realita
Spracovanie grafických dát
Predaj a inštalácia softvéru
Predaj a inštalácia hardvéru
Akreditované certifikačné služby
Vedenie podvojného účtovníctva, mzdovej a personálnej agendy
Riešenia
Obchodovanie s energiami
Elektroenergetický dispečing
Správa a údržba majetku
Správa životného cyklu zariadení
Správa technologických rozvodov
Vyhradené technické zariadenia
Správa technickej dokumentácie
Správa a údržba cestnej siete
Projektovanie energetických rozvodov
Mapové diela
Referencie
Technické informačné systémy
Obchodné informačné systémy pre energetiku
Poradenstvo a analýzy v energetike
Grafické aplikácie a GIS
Mestské informačné systémy
Kartografia
CAD
Odborné portály
Semináre sféra
Legislatívne povinnosti
ENERGOKLUB®
ENERGOFÓRUM®